Szépségápolás a szociális szférában

gyermekszegénység.jpg

Olvasom a sajtóban, hogy újabb felmérésben teljesítettek rosszul a tanulók. Elsősorban azokról a gyerekekről szólnak a cikkek, akik hátrányos helyzetű családban élnek. Ezek a tanulók a felméréseken matematikából és természettudományokból is alulteljesítettek.

A TIMSS 2015 elnevezésű felmérésen az alapiskolák negyedikeseinek tudásszintjét mérték. Az eredmény az elmúlt kilenc évben nem változott, az Európai Uniós tagországok közül Szlovákia végzett a lista legvégén. Ezeknek a gyerekeknek arra sem lesz lehetőségük, hogy megpróbáljanak felzárkózni, hiszen sem a családi háttér, sem az iskola nem adja meg nekik azt a lehetőséget, hogy kiszakadjanak környezetükből. Ennek következtében még gyári munkásként sem tudnak majd elhelyezkedni – vélik az elemzők.

A szlovák kormány kimutatásokkal bizonyítja, milyen jól teljesít a gazdasága, csökkent a munkanélküliség, miközben egyre több ember él, köztük gyermek is, szegénységben. Rajtuk viszont a kormány nem tud segíteni.

A hátrányos helyzetből induló gyermekek nem most okozzák a legnagyobb problémát, akkor lesz velük gond, amikor felnőttként nem tudnak majd a társadalom szerves, hasznos részévé válni, mivel iskolai végzettség nélkül nem találnak majd munkát.

Ján Richter szociális miniszter ugyan gyakran azt nyilatkozza, hogy különböző intézkedésekkel segítenek a szociálisan rászorulókon, azonban a gyakorlatban ebből nem sok minden látszik. Az ellenzéki képviselők szerint a szociális szférában csak kozmetikázás történik, igazi reformokat nem láttunk – jelentette ki Soňa Gaborčáková az OĽaNO-NOVA képviselője. Véleménye szerint a szociális szféra egy nagy katasztrófához hasonlítható. A lakosság öregszik, miközben nincsen elég intézmény, ahol az időseket ellátnák, egyre több a daganatos megbetegedéssel küzdő páciens, de őket sem tudják intézményi keretek között ellátni – véli az ellenzéki politikus. Gaborčáková arra is figyelmeztet, hogy a gyermekek után járó adóbónuszt évek óta nem emelték. Az állam nem motiválja a fiatalokat sem a gyermekvállalásra, sem arra, hogy az országért dolgozzanak.

Ehhez mi csak annyit teszünk hozzá, hogy a családi támogatások mostani emelésével is inkább csak kiszúrták a szülők szemét, hiszen mindösszesen két százalékkal, nagyjából négy euróval emelték meg a szülői támogatást. De az összeg még így sem éri el a 210 eurós összeget sem. Ezzel a családok egy részét a gyermekvállalás után az elszegényedés veszélye fenyegeti.

Eugen Jurzyca, az SaS képviselője is a szociális rendszert kritizálta a napokban. Véleménye szerint egyre több a szociális probléma, mind a családtámogatások, mind a nyugdíjak összege túl alacsony. A tehetséges fiatalok elhagyják az országot. Eugen Jurzyca szerint nem rendszerszintűek a kormány szociális szférában hozott döntései, kiemelte a második pillér ellehetetlenítését és az ún. bölcsődei törvényt. Az SaS-es politikus szerint a kormány mostani intézkedései is csak az ellenzék, a média és a közvélemény nyomására születtek meg.

A szociális rendszer teljes átalakítást igényelne, kérdés, van-e elég bátorsága ehhez a szociális miniszternek. Eddig a nagy szavakon kívül mást nem nagyon hallottunk tőle.
Másik kérdés, van-e elég politikai akarat arra, hogy egy olyan rendszerszintű átalakításhoz fogjon hozzá az állam, amely előbb valószínűleg megrengetné a társadalmat, és az eredmények csupán néhány év múlva látszódnának.
Avagy a szlovák kormány példát vehetne a cseh vagy a magyar családtámogatási rendszerből, hogy legalább a fiatalok ne kívánkozzanak el az országból a jobb megélhetés reményében.

Amíg a korrupciós ügyek szőnyeg alá söprése a legfontosabb feladata a kormánynak, addig nehéz lesz valós tevékenységet kifejteni.

http://felvidek.ma/2017/01/szepsegapolas-a-szocialis-szferaban/