Azért szavaztam rájuk....

Az embereknek sajnos néha-néha el kell látogatniuk a patikába is, múlthéten elmentem kiváltani a család gyógyszereit, mivel elég hosszú ideig tartott, volt időm szemlélődni és hallani ezt-azt, nem hallgatóztam, csak kicsit hangosabban hangzottak el dolgok, ezért azt mindenki meghallhatta.
Miután egy fiatal, kereső ember vagyok, nem panaszkodom, ha drágább a gyógyszerem, mint eddig volt, a nagymamám sem panaszkodik, pedig ő csak nyugdíjas és a havi adagja jóval magasabb, mint 30 euró, és ebben még nincsen benne az a sok vitamin, amit az orvosok ajánlanak neki, hogy "minden rendben legyen".
De volt a patikában egy bácsi, aki ki akarta váltani a gyógyszerét, a patikus pedig figyelmeztette, eddig ez a gyógyszer ingyenes volt és ugyan receptköteles az orvosság, a biztosító már nem téríti, ezért ki kell fizetnie, a "vevő" tisztesség tudóan megkérdezte, hogy tudna-e ajánlani neki valami mást helyette, ami nem ilyen drága, vagy nem kell érte fizetni, mert akkor talán visszamenne az orvoshoz, hogy írja ki azt a gyógyszert. A válasz meglepő volt, ezzel a hatóanyaggal és erre a betegségre mindegyik gyógyszert meg kell fizetni. A bácsi csupán annyit jegyzett meg, én pedig azért szavaztam rájuk, mert azt ígérték: olcsóbban kapjuk majd meg a gyógyszereket.
Érdekesen alakul az egészségügyben az "olcsóbbság" kérdése, mert a tervek szerint a nyugdíjasok és a rokkantak majd visszaigényelhetik a gyógyszerek árát egy bizonyos összeg felett, kérdezem akkor: nem lett volna logikus, hogy addig nem kategorizálják újra a gyógyszereket? Vagy éppen azért emelték meg most az árakat, hogy később legyen miből fedezni az ígéretet? És mikor érkezik el az az idő? Talán majd a választások előtt, és gondol-e arra valaki, hogy a nép nem mindent felejt el? Talán azt sem, hogy minden egyes gyógyszer ára, ha minimálisan is, de hónapról hónapra nő/nőtt.
Tisztában vagyok vele, hogy rossz helyzetben van az egészségügy, de a kérdésnek nem tesz jót a most vett irány. Nem az a jó megoldás az állam részéről, ha a biztosítottjai után kevesebb járulékot fizet, mert abba belerokkannak a biztosítók, hiszen tudjuk, hogy a nyugdíjasok több egészségügyi szolgálatát vesznek igénybe, amit a biztosítónak ki kell fizetnie. Az egészségügy reformját az alapoknál kellene kezdeni, és az egészet átalakítani, abba az irányba elmenni, hogy elérjük a kórházak ne ússzanak adósságokban, az orvosoknak pedig ne kelljen a hálapénzre számítaniuk ahhoz, hogy tisztességesen el tudják tartani a családjukat. És nem szabad arról sem elfeledkezni, hogy a népnek is elégedettnek kell lennie. A gyógyszerek ne legyenek hónapról hónapra drágábbak, a méltó élethez szükséges gyógyszerekért pedig ne kelljen 22 eurót fizetnie a betegnek.