„Diákjaink jól érvényesülnek a munkaerőpiacon”

szenci gimi.jpg

A Szenczi Molnár Albert Gimnáziumban, vagy ahogy mostanában gyakrabban emlegetik, a Közös Igazgatású Magyar Tanítási Nyelvű Iskolában az igazgatónő, Kontár Zsuzsanna okleveleket, emléklapokat és a diákok munkáit mutatja. Büszkén mondja, hogy egyre több sikert érnek el tanulóik. Az iskola maga is szervezett vetélkedőt, melyről a lap hasábjain már beszámoltunk. Szenczi Molnár Albert a szótáríró címmel, még októberben zajlott le a verseny.
„Annak ellenére, hogy kevés diákunk van, nagyon aktívak. Szívesen mennek a versenyekre. A Heuréka történelmi versenyen első helyezést értek el a diákjaink. A Komáromban megszervezett sakkversenyen is jó eredményeket értek el a gyerekek, ott első és második helyezést értünk el. Egy nemzetközi versenyen, mely Kőszegen volt, is jól szerepeltünk, a dobogó harmadik helyét szereztük meg. Egy diákunk pedig Szlovéniában vett részt világbajnokságon. Minden évben járunk a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin nyelvi versenyre, kollégáim szerint idén nagyon igényes volt a tesztrész, német és angol nyelvből is a harmadik helyet hoztuk el.”
Kontár Zsuzsanna büszkén mondja, hogy a vállalkozó szakos diákok részt vettek „a nemzetközi gyakorlóüzemek vásárán is, második éve már aktívan is, azelőtt csak meglátogattuk a vásárt. Egy fiktív üzemet alakítottak tanulóink. Ilyenkor az alapítás folyamatától egészen az esetleges csődig eljutnak a középiskolások. A diákok ezúttal egy LOFTW nevű céget hoztak léte, amely fotózással foglalkozik. El kell adniuk magukat, tehát szórólapokat is készítettek. A katalógushoz, melyet megszerkesztettek, még a fotókat és ők készítették. A marketing minden lehetséges elemét felhasználták, hogy jól menő vállalkozókká váljanak, legalább a vásár idejére. Ilyenkor az iskolában tanultakra alapoznak, hiszen a vállalkozói szakos osztályok vesznek részt az eseményen.”
A szenci középiskola vonzáskörzetébe sajnálatos módon már nagyon kevés alapiskola tartozik, így új, vonzó szakokat kellett nyitnia az iskolának. A gimnáziumi osztályon és a vállalkozói szakon kívül így további szakokra kért akkreditációt az iskola. A magyar nyelvű óvodapedagógián kívül, amely az egyedüli az országban, még további szakokat is nyitottak. „Óvodapedagógia szakunk második éve működik, itt a felvételin tehetségvizsgát is kell tenniük a gyerekeknek. Ez több részből áll, a nyelvi és a kommunikációs képességeket, a zenei és a képzőművészeti adottságokat, valamint a jelentkezők mozgáskultúráját mérjük fel. Akkreditációt nyertünk még további szakokra, melyek némelyikénél gondolkodunk a levelező szak létrehozásán is. Ide az egész országból járnak, megegyeztünk tehát a szlovák szakközépiskolával, hogy a kollégiumukban a mi diákjaink is megszállhatnak. Havi 10 euróért, nagyon jó feltételek mellett, hiszen a szobák 2 ágyasak. További 3 szak is nyílik, a nevelő és gondozó szak közel áll az óvodapedagógiához. Ezeket a szakokat és az óvodapedagógiát szeretnénk majd a jövőben levelező tagozaton is indítani. A gondozói szak megnyitása mellett azért döntöttünk, mivel a határhoz közel élők közül sokan dolgoznak Ausztriában gondozóként, és sok esetben a követelmények között az ilyen irányultságú iskolai végzettség is szerepel. Marketing szakot is indítunk, közel áll a vállalkozói szakhoz, itt piackutatást és fejlesztést is tanulnának a gyerekek. A harmadik szak pedig a regionális turisztikai menedzser szak. Jelentkezni április 20-ig lehet ezekre a szakokra és a gimnáziumi osztályba, az óvodapedagógiai szakra pedig február végéig lehet beadni a jelentkezést.”
Az igazgatónőtől azt is megtudtam, hogy a végzős diákok elég gyorsan el tudnak helyezkedni. „Éppen a múlt héten volt bent két volt diákunk. Nagyon jó volt hallani sikereiket. El tudtak helyezkedni a szakmájukban, és saját bevallásuk szerint hasznosítani tudják az itt tanultakat. Jól esik ezeket a sikereket hallani. Diákjaink jól érvényesülnek a munkaerőpiacon – és ez egy iskolának nagyon fontos.”
A szenci magyar gimnáziumban egyébként sok ismert, sikeres ember érettségizett. Többek között Bárdos Gyula, a Csemadok elnöke, Both Bálint, atomfizikus, Pósa Lajos, közgazdász, Mészáros Lajos, alkotmányjogász, valamint megyei képviselők, polgármesterek, iskolaigazgatók, orvosok. Az igazgatónő láthatóan nagyon büszke az iskolára. „Az iskola diákjainak kirándulásait az elmúlt években mind a Bethlen Gábor Alap, mind az iskola mellett működő klub támogatja. Ennek köszönhetően jártak a tanulók a keleti végeken és Nógrádban is. Ezekről az utakról a tanárok és a gyerekek közösen készítettek összefoglalót, melyet füzet formájában ki is adtak. Az iskola egyik fő támogatója a Közös Igazgatású Magyar Tanítási Nyelvű Iskola Mellett Működő Klub, melynek főleg volt diákjaink a tagjai.”

Szabad Újság, 2012.12.12.